Strona G³ówna · Og³oszenia · Linki · Plan lekcji · OKE · KO- Lublin · MEN · CKE Maj 17 2024 06:47:05

Dzieñ Edukacji Narodowej
Wszyscy nasi Kochani Nauczyciele dla swoich uczniów cierpliwo¶ci maj± wiele.
Za naukê, za trud jaki jest wk³adany, przeogromny bukiet ¿yczeñ dzi¶ sk³adamy.
¯yczenia szczere, prawdziwe z uczniowskich serc p³yn±ce.
Jak ¶wie¿e kwiaty pachn±ce, kwitn±ce na naszej polskiej ³±ce.
Dziêkujemy! Uczniowie.

¦wiêto Edukacji Narodowej to doskona³a okazja, aby przypomnieæ sobie dzieje naszej szko³y.

„By³ rok 1927. Moj± pierwsz± pracê po ukoñczeniu seminarium nauczycielskiego podjê³am we wsi Idalin i Chru¶lanki Józefowskie tworz±cych jeden nieprzerwany ci±g zabudowañ na przestrzeni 5 kilometrów. Administracyjnie nale¿a³y one do powiatu pu³awskiego. A woko³o na piaskach ros³y krzywe sosenki i du¿o brzóz. By³o smêtnie, ale uroczo (…)
Naszpikowana wznios³ymi zasadami ówczesnej pedagogiki, maj±c przed oczami wizerunek „Si³aczki” ¯eromskiego, zabra³am siê do obejrzenia swojej jednoklasowej szkó³ki(…)” – wspomina³a d³ugoletnia nauczycielka i kierowniczka szko³y pani Teodozja Chojecka.
Wyobra¿a³a sobie uroczy domek, ko³o niego nasturcje, malwy i s³oneczniki. Rozczarowanie by³o wielkie. Gospodarz wynajmowa³ na dziesiêæ miesiêcy izbê lekcyjn±, która latem s³u¿y³a jako kuchnia w gospodarstwie domowym.
W latach 1958/59 „wybudowano” ze starej plebanii w Boiskach szko³ê w Idalinie. Uczniowie wraz z nauczycielami doczekali siê zno¶nych warunków pracy.
W roku 1960/61 zagospodarowano wszystkie sale – 5 klas lekcyjnych i powsta³a ¶wietlica gromadzka.
W tym czasie w Chru¶lankach Józefowskich rozpoczêto budowê szko³y, której otwarcie odby³o siê w dniu ¦wiêta Wyzwolenia Polski przypadaj±cym 27 lipca 1963 roku. /G. I.-D./