Strona G³ówna · Og³oszenia · Linki · Plan lekcji · OKE · KO- Lublin · MEN · CKE Pa¼dziernika 05 2024 22:51:56
Nawigacja
Strona G³ówna
STOWARZYSZENIE
Historia szko³y
Kadra Pedagogiczna
Historia miejscowosci
Statut szko³y
Dokumenty szkolne
Og³oszenia
Linki
Galeria
Plan lekcji
Szukaj
Dla Rodziców

BIP
Witamy
Witamy na stronie naszej szko³y
Historia miejscowosci

Chru¶lanki Józefowskie

Wie¶ powsta³a na obszarze dóbr Chru¶lina w kluczu dóbr józefowskich. Nazwa pochodzi od staropolskiego s³owa „Chro¶lina” co oznacza³o zaro¶la. Na przestrzeni oko³o stu lat nazwa miejscowo¶ci ulega³a drobnym zmianom:

Chro¶lanki 1787r.;
Chru¶lanki lub Chru¶lanki Tartak 1823-25.;
Chru¶lanka Poddzierzkowska, Majdan Chru¶lañski 1859r.;
Chru¶lanka 1864r.;
Chruszlanki 1870r.;
Chru¶lanki Józefowskie - obecnie obowi±zuj±ca nazwa.

Dodanie drugiego cz³onu nazwy – „Józefowskie” spowodowane by³o konieczno¶ci± odró¿niania nazwy od wcze¶niej powsta³ych Chru¶lanek Mazanowskich. 

Dok³adn± datê powstania wsi trudno ustaliæ. Zapewne powsta³a ona na prze³omie XVIII i XIX wieku. Jej metryk± by³a "Tabela Likwidacyjna" z 1848 r. W Tabeli tej figurowa³o oko³o dwudziestu pierwszych osadników.

Pierwszymi znanymi z nazwisk osadnikami byli Wojciech i Dorota Raczyñscy pochodz±cy z Bi³goraja, przybyli tu przed rokiem 1822, Franciszek Rutyna pochodz±cy z Annopola i Lejzor Gawrylewicz, którzy przybyli na ten teren przed 1825r.

W roku 1827 osada liczy³a trzy domostwa z 27 mieszkañcami.  

Pierwsze domostwa po³o¿one by³y od strony Dzierzkowic. W pocz±tkach XIX w. istnia³ tu tartak (prawdopodobnie dworski), który arendowa³ ¯yd.

Teren poro¶niêty by³ lasem, wie¶ powsta³a na „surowym korzeniu” co oznacza, ¿e nowi osadnicy musieli wykarczowaæ las pod przysz³e pola uprawne.

Przep³ywaj±ca po³udniow± granic± rzeka Wy¿nica i po³o¿one nad ni± ³±ki sprzyja³y powstawaniu osadnictwa, tym bardziej, ¿e w pobli¿u by³y stare wsie: Dzierzkowice, Sosnowa Wola  i Boiska.

Kolonizacja rozpoczê³a siê, gdy w³a¶cicielem by³ Aleksander Lubomirski, a nastêpnie jego córka Rozalia hrabina Rzewuska. G³ówny etap kolonizacji dokonany zasta³ przez nastêpnych w³a¶cicieli tj. Hrabiego Ksawerego Niesio³owskiego i jego córkê Idaliê zmar³± w 1857r.-¿onê Emiliana Dolinskiego.

W pierwszym okresie kolonizacji koloni¶ci stanowili ludno¶æ nap³ywow± z dalszych okolic - z kieleckiego, z Podlasia i okrêgu warszawskiego.

Idalin

Wie¶ powsta³a na obszarze dóbr Chru¶lina w kluczu dóbr józefowskich. Nazwa miejscowo¶ci pochodzi od imienia Idalii – córki hrabiego Ksawerego Niesio³owskiego, który w 1825 r. naby³ dobra józefowskie.

Miejscowo¶æ powsta³a po roku 1846 (nale¿y przypuszczaæ, ¿e za³o¿y³a j± Idalia Doliñska).

Pierwsze informacje o miejscowo¶ci pochodz± z roku 1857. W 1864 r. wie¶ liczy³a 33 domostwa.

Miejscowo¶æ powsta³a na gruntach po wykarczowanych lasach. S±siaduje od wschodu z Chru¶lankami Józefowskimi, od po³udnia Z Sosnow± Wol±, od zachodu z Boiskami, a od pó³nocy z polami Kol. Owczarnia i Kol. Chru¶lina.

Ju¿ w roku 1882 powsta³a w Idalinie Szko³a elementarna.

Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, ¿eby móc dodawaæ komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostêpne tylko dla zalogowanych U¿ytkowników.

Proszê siê zalogowaæ lub zarejestrowaæ, ¿eby móc dodawaæ oceny.

Brak ocen.