Strona Główna · Ogłoszenia · Linki · Plan lekcji · OKE · KO- Lublin · MEN · CKE Kwiecień 23 2024 11:27:16

Obchody 100.rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości
Dnia 09.11.2018r. w Szkole Podstawowej w Chruślankach Józefowskich obchodzono 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Celem tej uroczystości było budowanie tożsamości i wspólnoty narodowej, zainteresowanie dzieci dziejami Polski i Polaków oraz przybliżenie, w atrakcyjnej i przystępnej formie, polskich symboli narodowych.
Cały tydzień trwały przygotowania do tak bardzo ważnej dla Nas, Polaków, uroczystości. W tym czasie realizowany był między innymi projekt edukacyjny pt. „Tydzień z Antologią Niepodległości”, który polegał na codziennym, kilkuminutowym czytaniu przez chętnych uczniów na lekcjach języka polskiego i języka angielskiego wybranych pozycji z Antologii Niepodległości.
Nie zabrakło też licznych elementów dekoracyjnych zdobiących naszą szkołę, tj. papierowe flagi, kotyliony biało – czerwone dla całej społeczności szkolnej, gazetki tematyczne czy wystawy prac z wizerunkiem Orła Białego.
Główne obchody rozpoczęły się w piątek o godzinie 10.00. Program uroczystości był bogaty. Na początku wysłuchaliśmy przemówienia Pani Dyrektor, po którym swoje umiejętności recytatorskie i taneczne zaprezentowały klasy „0” – II. Z zainteresowaniem wszyscy obejrzeli prezentację pod hasłem” 100- lecie Odzyskania Niepodległości”, a gdy wybiła godzina 11:11, nastąpiło uroczyste odśpiewanie hymnu narodowego.
Kolejny punkt programu to ogłoszenie wyników konkursu plastycznego pt. „Moja Ojczyzna Moim Domem" oraz wręczenie dyplomów oraz nagród książkowych. Warto dodać, że uczniowie napisali na czerwonych serduszkach swoje życzenia dla Polski Niepodległej, które odczytywali i przyklejali na mapie konturowej. Zostały również wręczone nagrody laureatkom Międzyszkolnego konkursu plastycznego "100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości w oczach dzieci".
Swoje pięć minut miały też klasy starsze – zaprezentowały inscenizację, podczas której zaangażowali byli także nauczyciele i zaproszeni goście; wspólny śpiew patriotycznych pieśni podkreślił niecodzienny charakter uroczystości.
Na zakończenie uczniowie skonsumowali przygotowane własnoręcznie kanapki w barwach narodowych, po czym pełni wigoru uczestniczyli w marszu niepodległościowym. /A.U-W, J.C./